Skuteczność układu hamulcowego w samochodzie zależy od funkcjonalności zastosowanych w nim tarcz hamulcowych. Bardziej zaawansowane techniczne tarcze pozytywnie wpływają na skrócenie drogi hamowania i lepiej sprawdzają się w ekstremalnych warunkach.
Zadaniem tarcz hamulcowych jest wytworzenie odpowiedniego tarcia, które pozwala zatrzymać samochód. Tarcze przymocowane są na stałe do piast kół i obracają się razem z nimi w trakcie jazdy. W momencie, w którym kierowca decyduje się na wciśnięcie hamulca, powstające ciśnienie skutkuje wypychaniem tłoków, które z kolei dociskają klocki hamulcowe do obu stron tarcz hamulcowych.
Producenci samochodów w zależności od samochodu, jego przeznaczenia i masy, wyposażają pojazdy w mniej lub bardziej zaawansowane układy hamulcowe. Dlatego na rynku znaleźć można różne rodzaje tarcz hamulcowych:
W trakcie codziennej eksploatacji samochodu tarcze hamulcowe ulegają naturalnemu zużyciu – tarcze podczas hamowania stopniowo się ścierają i w efekcie ich grubość stopniowo się zmniejsza, aż dochodzi do granicy, po przekroczeniu której hamulce mogą szwankować. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc regularna kontrola stopnia zużycia tarczy – należy po prostu sprawdzić jej grubość za pomocą suwmiarki. Gdy okaże się, że grubość tarczy wynosi mniej niż minimalna wartość podawana przez producenta pojazdu, tarcze należy wymienić.