Kup część
Wybierz swój samochód
Marka
Model
Typ
Jesteś tutaj:

Tarcze hamulcowe

Kilka zdań o tarczach hamulcowych

Skuteczność układu hamulcowego w samochodzie zależy od funkcjonalności zastosowanych w nim tarcz hamulcowych. Bardziej zaawansowane techniczne tarcze pozytywnie wpływają na skrócenie drogi hamowania i lepiej sprawdzają się w ekstremalnych warunkach.

Funkcje tarcz hamulcowych

Zadaniem tarcz hamulcowych jest wytworzenie odpowiedniego tarcia, które pozwala zatrzymać samochód. Tarcze przymocowane są na stałe do piast kół i obracają się razem z nimi w trakcie jazdy. W momencie, w którym kierowca decyduje się na wciśnięcie hamulca, powstające ciśnienie skutkuje wypychaniem tłoków, które z kolei dociskają klocki hamulcowe do obu stron tarcz hamulcowych.

Rodzaje tarcz hamulcowych

Producenci samochodów w zależności od samochodu, jego przeznaczenia i masy, wyposażają pojazdy w mniej lub bardziej zaawansowane układy hamulcowe. Dlatego na rynku znaleźć można różne rodzaje tarcz hamulcowych:

  • Monolityczne tarcze hamulcowe – Wykonane z pełnego fragmentu metalu; wydajne i zdecydowanie lepsze od hamulców bębnowych. Wadą okazało się jednak nadmierne przegrzewanie podczas intensywnej eksploatacji samochodu.
  • Wentylowane tarcze hamulcowe – Bardzo popularne tarcze, które montuje się przede wszystkim w samochodach miejskich. Posiadają specjalne otwory odprowadzające ciepło, co obniża ryzyko przegrzewania się tarcz.
  • Nawiercane i nacinane tarcze hamulcowe – Wykorzystywane w samochodach sportowych (rajdowych). Są wykonane ze specjalnego stopu stali i jeszcze efektywniej odprowadzają wysokie temperatury.
  • Węglowo-ceramiczne tarcze hamulcowe – Ceramiczne tarcze hamulcowe wzmacniane włóknami węglowymi. Tego typu tarcze montowane są w nowoczesnych samochodach typu SUV.

Zużycie tarcz hamulcowych

W trakcie codziennej eksploatacji samochodu tarcze hamulcowe ulegają naturalnemu zużyciu – tarcze podczas hamowania stopniowo się ścierają i w efekcie ich grubość stopniowo się zmniejsza, aż dochodzi do granicy, po przekroczeniu której hamulce mogą szwankować. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc regularna kontrola stopnia zużycia tarczy – należy po prostu sprawdzić jej grubość za pomocą suwmiarki. Gdy okaże się, że grubość tarczy wynosi mniej niż minimalna wartość podawana przez producenta pojazdu, tarcze należy wymienić.


Obsługujemy płatności
Obsługujemy płatności
Copyright © 2009-2018 NoweCzesci.pl