Kup część
Wybierz swój samochód
Marka
Model
Typ
Jesteś tutaj:

Ulewa kierowcy niestraszna

Za oknami jesień. Liczne opady deszczu nie należą do sprzyjających warunków, gdy mowa o dalekiej podróży samochodem. Jak zachować się w trakcie jazdy autem w złych warunkach pogodowych?

Jesień charakteryzuje się największą liczbą dni deszczowych ze wszystkich pór roku. Użytkownicy powinni w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych aspektów jazdy w deszczowe dni. Są to między innymi: odpowiednia prędkość dostosowana do warunków na drodze, ostrożność i umiejętność skupienia uwagi.

Opony, wycieraczki i oświetlenie

Zanim jesień na dobre zagości w naszym kalendarzu, każdy kierowca powinien sprawdzić stan piór wycieraczek, oświetlenia i ogumienia. Przyjmijmy sytuację w której leje jak z cebra – jeśli pióra wycieraczek nie będą usuwać odpowiednio wody z szyby, to widoczność wyraźnie spadnie a wy z pewnością będziecie stresować się jazdą. Jeśli wycieraczki podlegają wymianie, zrób to i ciesz się spokojną oraz bezpieczną jazdą.

Niezbędne okazuje się także regularne sprawdzanie stanu świateł w samochodzie i ewentualna wymiana niesprawnych żarówek. Jesienią bardzo często jest ponuro i szaro (nie tylko wieczorem) dlatego sprawne światła są niezbędne, by zachować dobrą widoczność i bezpiecznie poruszać się po drodze. Nie można także zapominać o stanie ogumienia samochodu. Na mokrej nawierzchni opony ze zużytym bieżnikiem mogą okazać się bardzo niebezpieczne – utrata kontroli nad samochodem.

Zjawisko akwaplanacji

Podczas ulewnych dni może zdarzyć się tak, że opona nie jest w stanie odprowadzić nadmiaru wody i odrywa się od nawierzchni. Utrata przyczepności jest równoznaczna z utratą kontroli nad samochodem. Zjawisko takie określamy mianem akwaplanacji – tzw. poślizg wodny. Bardzo często zdarza się to, gdy auto wjeżdża w głęboką kałużę (czasami wypełniona wodą koleina). Oczywiście większa prędkość oznacza większą ilość wody i wówczas prawdopodobieństwo poślizgu wodnego wzrasta. Dlatego bardzo istotne jest dostosowanie odpowiedniej prędkości do warunków na drodze.

Akwaplanacja objawia się przede wszystkim uciekaniem tyłu samochodu na boki. Jeśli dojdzie do poślizgu nie należy panikować. Zwykle kierowcy wciskają gwałtownie hamulec i obracają kierownicą na wszystkie strony – to błąd. Odpowiednim zachowaniem w takiej sytuacji jest przede wszystkim zdjęcie nogi z gazu. Należy wytrącić prędkość i poczekać, aż samochód znów stanie się sterowny.

Jedź uważnie

Bardzo istotna podczas obfitych opadów deszczu jest rozwaga. Trzeba jechać wolno i cały czas obserwować drogę, zwracając szczególną uwagę na nawierzchnię oraz zachowanie samochodów, które jadą przed nami. Warto zachować także większą niż zwykle odległość od poprzedzających nas użytkowników, co pozostawi więcej miejsca na awaryjne manewrowanie. Odpowiednie i przede wszystkim rozsądne zachowanie na drodze pozwoli wam uniknąć zderzenia nawet wtedy, gdy inny pojazd wpadnie w poślizg.

    


Obsługujemy płatności
Obsługujemy płatności
Copyright © 2009-2018 NoweCzesci.pl