Kup część
Wybierz swój samochód
Marka
Model
Typ
Jesteś tutaj:

Czy wymiana oleju silnikowego przed zimą jest konieczna?

, w kategorii Oleje
Czy wymiana oleju silnikowego przed zimą jest konieczna?

W sieci można znaleźć multum sprzecznych informacji względem wymiany oleju silnikowego przed zimą. Czy trzeba to robić? Co prawda nie ma takiego obowiązku, aczkolwiek wymieniając olej silnikowy zanim rozpoczną się pierwsze mrozy z pewnością ulżysz jednostce napędowej swojego samochodu. Dlaczego?

W wyniku eksploatacji olej w silniku traci swoje cenne właściwości i po pewnym czasie może się okazać, że olej nie będzie spełniał swoich zadań w czasie dużych wahań temperatury i przy wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego, mimo że sezonowa wymiana oleju nie jest obowiązkiem, to warto wymienić olej przed zimą.

Wymiana oleju - najlepiej przed zimą

Najlepiej zanim nadejdzie zima, a przede wszystkim ze względu na fakt, że olej podczas intensywnej eksploatacji samochodu traci swoje właściwości. Warto planować wymianę tak, by miała ona miejsce przed sezonem zimowym. Dla tych, którzy nie wiedzą lepkość zimowa oleju, czyli liczba przy literze W, oznacza płynność oleju w niskiej temperaturze. Olej o lepkości zimowej 0W jest płynny w temperaturze -35°C, 5W przy -30°C, 10W przy -25°C itd. Drugie z oznaczeń dotyczy lepkości w wysokiej temperaturze.

Właściwości oleju silnikowego

W temperaturze bardzo niskiej, bo poniżej -20°C najlepiej sprawdzą się oleje o niskiej lepkości zimowej, np. 5W lub 0W. Oczywiście należy mieć na uwadze fakt, że można je stosować tylko w silnikach, gdzie producent dopuszcza taką możliwość. Odradzamy Wam stosowania takiego typu oleju, jeżeli nie jest to wskazane. Najlepiej upewnić się przed wymianą oleju, jakie zalecenia dotyczą silnika w Waszym samochodzie. Stosowną informację odnośnie wymagań lepkościowych i jakościowych znajdziecie w instrukcji obsługi pojazdu, bądź w autoryzowanej stacji danej marki, a nawet w Internecie. Stosowanie oleju silnikowego zgodnego z zaleceniami producenta zapewni Wam najlepszą ochronę jednostki napędowej i zabezpieczy przed utratą gwarancji w przypadku nowszych modeli samochodów. Uwaga: stosowanie oleju silnikowego o nieprawidłowej lepkości może doprowadzić do awarii silnika.

Jeżeli producent samochodu przewiduje stosowanie oleju o niskiej lepkości zimowej, to najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie oleju 0W, zwłaszcza, gdy spodziewacie się bardzo niskich temperatur. Dlaczego? Niższa wartość lepkości zimowej oznacza niższą temperaturę płynięcia. Na rynku motoryzacyjnym znajdziecie oleje silnikowe, których temperatura płynięcia wynosi nawet poniżej -50°C. Takie parametry bez wątpienia dadzą Wam pewność, że film olejowy chroni silnik nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach.

    


Obsługujemy płatności
Obsługujemy płatności
Copyright © 2009-2018 NoweCzesci.pl