Kup część
Wybierz swój samochód
Marka
Model
Typ
Jesteś tutaj:

Jak samemu odgrzybić klimatyzację?

, w kategorii Klimatyzacja

Kierowco, czy wiesz, że klimatyzacja, która zapewnia komfortowe warunki podróżowania to inwestycja nie tylko w dobre wspomnienia, lecz także bezpieczeństwo? Jeżeli jeszcze nie wyczyściłeś układu klimatyzacji przed wakacjami, to najwyższy czas, by to zrobić.

Sprawny układ klimatyzacji zapewnia kierowcy i pasażerom optymalne warunki jazdy. Niestety, ale nieprawidłowo eksploatowana może z kolei uprzykrzyć podróżowanie. Nieczyszczona klimatyzacja to źródło wszelkiego rodzaju grzybów i bakterii, których z czasem jest coraz więcej.

Jak rozpoznać, że układ jest zagrzybiony?

Typowy sygnał zagrzybionej klimatyzacji w aucie to nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z nawiewów. Nie pozostaje nic innego, jak wyczyścić układ. Tym bardziej, że wszelkie przykre zapachy to duże prawdopodobieństwo, że do układu chłodzenia wdarł się grzyb lub inne, szkodliwe dla zdrowia drobnoustroje.

Przykry zapach sprawia, że kierowca i pasażerowie przestają cieszyć się z jazdy. Należy mieć także na uwadze, że zagrzybiona klimatyzacja powoduje wiele reakcji alergicznych, jak np. napadowe kichanie, łzawienie oczu i bóle głowy. Co więcej, tego typu zachowania mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo podczas jazdy.

Jak często dokonywać odgrzybiania?

Zacznijmy od tego, że odgrzybianie klimatyzacji można zlecić wyspecjalizowanym serwisom klimatyzacji lub zabrać się za to samodzielnie. Pleśnie i grzyby z reguły gromadzą się wokół parownika, czyli najważniejszego elementu układu. Zabieg czyszczenia klimatyzacji zaleca się dokonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę, kiedy każdy zaczyna coraz częściej korzystać z dobrodziejstw klimatyzacji.

Jakie metody odgrzybiania zastosować?

Można wyróżnić trzy metody odgrzybiania: piankowa, ultradźwiękowa i ozonowa. Pierwsza z nich polega na zakupie preparatu grzybobójczego w sprayu i wprowadzeniu go w okolice parownika. To najbardziej tradycyjny zabieg, który jest stosunkowo prosty i co najważniejsze tani. Niestety, na tym się kończy, bowiem metoda piankowa nie zawsze okazuje się tak skuteczna jak pozostałe dwie, a co więcej wymaga nieco wprawy.

Drugi sposób, tj. metoda ultradźwiękowa, to de facto zabieg chemiczny, który polega na rozpyleniu preparatu odgrzybiającego. Płyn do czyszczenia klimatyzacji jest wprowadzany do układu za pomocą wentylatorka. Mikroskopijne cząsteczki doskonale penetrują parownik i zakamarki kanałów nawiewowych. Najbardziej skuteczna i prosta jest metoda ozonowa. Odgrzybiacz ozonowy wytwarza ozon, który ma niesamowite atrybuty. Ozon niszczy i usuwa wszelkie bakterie, grzyby oraz niweluje wszelkiego rodzaju nieprzyjemne zapachy. Wystarczy, że umieścisz urządzenie na desce rozdzielczej w okolicach nawiewu powietrza.

Czym grozi zaniedbanie układu klimatyzacji?

Bagatelizowanie czyszczenia układu klimatyzacji do niczego dobrego nie prowadzi. Nieprzyjemny zapach, szkodliwe bakterie i grzyby, reakcje alergiczne - to czynniki, które nie tylko pogarszają komfort jazdy, lecz także jej bezpieczeństwo. Ponadto to bardzo prawdopodobne, że zaniedbany układ prędzej czy później przestanie należycie funkcjonować. Wtedy konieczne będzie wymontowanie parownika i jego dokładne oczyszczenie lub wymiana, co będzie jednak sporo kosztować.

    


Obsługujemy płatności
Obsługujemy płatności
Copyright © 2009-2018 NoweCzesci.pl